Niksar Gelenek Görenek

Yazdır
PDF

Niksar’da günlerce süren geçmiş evlenme ve düğün geleneği günümüzde artık görülmemektedir. Sosyoekonomik ve kültürel yapıda gerçekleşen değişim ve dönüşümler, hayatın her alanında olduğu gibi evlenme ve düğün geleneğinde önemli değişikliklere sebep olmuştur. Eskilerde bir hafta süren düğünler, günümüzde yerini iki üç saatte tamamlanan

törenlere bırakmıştır.
                            
Niksar’da günümüzde artık gençlerin karşılıklı görüşme, beğenme ve isteklerine dayanan evlilikleri giderek yaygınlaşmaktadır. Ancak görücülük halen geçerliliğini korumaktadır. Evlilik, kızlarda 17-18 yaşına girmeleri, erkeklerde askerliğini yapma, iş-güç sahibi olmaları durumunda gerçekleşir. Evlilik arzusu doğrudan ebeveynlerine değil, yakınlara iletilir. Yada konuşmama, pilava kaşık dikme, babanın ayakkabısını kapı eşiğine çakma, gömleğin düğmelerini ters ilikleme, çorapları değişik giyme ve eve geç gelme gibi tavırlar ile dile getirilir.

Niksar’da düğünler genelde iki şekilde yapılır. Bunlara ‘Perşembe’ ve ‘Pazar’ düğünleri denir. Söz kesme, şerbet içme, nikâh kıyma gibi törenlerin her biri başlı başına bir olaydır. Düğün yapılmadan bir hafta önce düğün sahibi misafirlere ‘danışık yemeği’ verir. Bu yemekten sonra görev bölümü yapılır. Misafirlerin karşılanması, yedirilip içirilmesi ve barındırılarak ağırlanması komşularca yapılır. Evlerde toplanan armağanlar (saçılar), düğün sahibine iletilir. Böylece, belirli bir dayanışma örneği verilmiş olur, düğün yapana Allah yardım ede, hakikat kazanır. Düğünlerde görülen bazı önemli adetler şunlardır: Kına yakma, hamama gitme, ağırlık götürme, bel üstü, çeyiz asma, sandığa oturma, damadın arkadaşlarınca yumruklanması, düğün okuntusu olarak sabun, şeker ya da davetiye gönderme vb.

Niksar’ın eski düğün geleneği yinede bazı köylerde canlılığını korumaktadır. Gelin, köyden atla alınır. Köyün en güzel atı, gelin için ayrılır. Gelin alınıp dönülürken, sürüsünü otlatan bir çoban, koçlardan birini gelinin bindiği atın önüne getirir. Gelin atın üzerinden eğilip, koçu boynuzlarından tutarak ayaklarını yerden kesmesi beklenir. Eğer gelin koçun ayaklarını yerden keserse koç gelinin olur. Gelin koçu kaldırmazsa koç sahibine dolgun bahşiş verilir.

Köşe Yazilari

Gazze'de Vahşet
Burak BALCI

Kuru Cihangirlik
Hüseyin Şahin

6 YAŞINDAYIZ
Abdullah BALCI

yönetici

Yazar Ön Bilgi
 Yazarın profilini görüntüle. Yazar şu an Offline
Yazara E-Posta Gönder


 Yazarın toplam 23 yazısı bulunuyor. Tüm yazılarını görmek için tıklayın. Tüm Yazıları (23)

Anket

Sitemizi Ne Sıklıkla Ziyaret Ediyorsunuz?
 

Kimler Çevrimiçi

Şu anda 60 ziyaretçi çevrimiçi